Archiwum
Prośba o godne przeżycie sierpnia Drukuj

Prośba o godne przeżycie sierpnia - miesiąca abstynencji 2012 (posłuchaj nagrania)

W sierpniu, miesiącu pięknych uroczystości religijnych, wspominamy także wiele przełomowych wydarzeń, które zaważyły na losach naszej ojczyzny. Obecnie wielkim wyzwaniem stojącym przed naszym narodem jest troska o trzeźwość. Statystyki ostrzegają nas, że w tej kwestii pojawiają się coraz większe problemy i zagrożenia. Dlatego z jeszcze większą mocą rozbrzmiewa wezwanie do podjęcia dobrowolnej abstynencji w sierpniu. To właśnie łatwość życia w abstynencji jest istotą cnoty trzeźwości.

W tym roku będziemy przeżywać miesiąc abstynencji pod hasłem „Rodzina szkołą trzeźwości". Dlatego w sposób szczególnie prosimy  wszystkie rodziny, aby w tym wyjątkowym czasie dzieliły się swoim świadectwem troski o trzeźwość. To od postawy rodzin silnych Bogiem zależy, czy Polska będzie trzeźwa. Podkreślamy jednocześnie, że rodziny muszą otrzymywać wsparcie od władz publicznych wszystkich szczebli, które zgodnie z obowiązującym prawem są zobowiązane do ograniczenia fizycznej i ekonomicznej dostępności alkoholu.

Prosimy wszystkich ludzi otwartych serc do podejmowania dobrowolnej abstynencji. Niech będzie to nasze świadectwo, znak naszego zatroskania o rozwój duchowy i przyszłość naszej ojczyzny.

Bp Tadeusz Bronakowski

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski

ds. Apostolstwa Trzeźwości

 
Kocham, nie piję Drukuj
plakat_sierp2012
 
31. Ogólnopolska Pielgrzymka na Jasną Górę Drukuj

Pielgrz20_strona31. Ogólnopolska Pielgrzymka na Jasną Górę w intencji trzeźwości i odnowy moralnej narodu polskiego odbyła się w dniach od 16 do 17 czerwca 2012 r. Uczestniczyły w niej osoby zaangażowane w duszpasterstwo trzeźwości - Diecezjalni Duszpasterze Trzeźwości, Zakonni Referenci Trzeźwości, przedstawiciele organizacji,  stowarzyszeń, gmin oraz liczne rodziny i osoby indywidualne. Trud pielgrzymowania na Jasną Górę podjęto w intencji trzeźwości rodzin.  Od tego roku działalności Apostolstwa Trzeźwości przyświeca hasło „Rodzina szkołą trzeźwości". Hasło to uzupełniają słowa: „Miłość jest trzeźwa".

Tegoroczna Pielgrzymka rozpoczęła się w sobotę o godz. 17.00 w Kaplicy św. Józefa. Spotkanie poprowadzili: ks. Tomasz Wilga i Czesław Świerczyński. Radosnemu spotkaniu oraz modlitwom towarzyszyły dwie grupy wokalno - muzyczne: młodzież z Gimnazjum im Jana Pawła II w Lubotyniu Starym i młodzież ze Śniadowa (Diecezja Łomżyńska).

Zaprezentowano Kościelne Inicjatywy Trzeźwościowe w Polsce. O swojej pracy opowiedzieli Diecezjalni Duszpasterze Trzeźwości i Zakonni Referenci Trzeźwości. Siostra Justyna Papież przybliżyła apostolstwo trzeźwości w Dębicy.

P. Grzegorz Płocha, wiceprezydent Ostrołęki,  mówił o działaniach przeciwalkoholowych w swojej gminie. Na koniec wypowiedzi podeszła do mównicy żona i razem dali świadectwo swojej abstynencji.

Dr hab. Maria Ryś, profesor z UKSW, wygłosiła wykład nt.: Rodzina szkołą trzeźwości.

O godz. 21.00 wszyscy zebrali się w Kaplicy Cudownego Obrazu na Apelu Jasnogórskim. Rozważanie poprowadził bp Tadeusz Bronakowski. Powiedział on:

„Błogosławiona jesteś Panno Maryjo, bo zachowałaś słowo Boże i rozważałaś je w sercu swoim. Stajemy dzisiaj Maryjo przed Twoim Jasnogórskim wizerunkiem, zawierzając Twojemu wstawiennictwu modlitwy i troski pielgrzymów z całej Ojczyzny. Powierzamy Ci także tych, którym obiecaliśmy naszą modlitwę wyruszając na Jasną Górę. W sposób szczególny zawierzamy dzisiaj intencję trzeźwości i odnowy moralnej narodu polskiego. Twojemu Niepokalanemu Sercu zawierzamy nasze siostry i naszych braci, którzy przez alkohol niszczą swoje życie, pogrążając się w niewoli samotności, lęku i bezradności. Zawierzamy Ci wszystkie rodziny, które żyją z krwawiącą raną nałogu, który wnosi rozpacz w życie małżonków, rodziców i dzieci.

Bądź dla nich wszystkich Matką Nadziei! Pomóż im odnaleźć przejrzenie, wyzwolenie i nawrócenie. Ich bliskim uproś mądrość i siłę, aby mogli ofiarować utrudzonym bliźnim dar wyzwalającej miłości. Wszystkie dzieci osłoń przed krzywdami, cierpieniem i rozpaczą." (Czytaj cały tekst) (Posłuchaj)

Więcej…
 
Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka - 2 czerwca Drukuj

2 czerwca 2012 r. w Warszawie odbędzie 32. Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. W tym roku kandydaci i członkowie Krucjaty pielgrzymować będą do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, aby mocniej przeżyć doświadczenie wolności i życia bez lęku, zwłaszcza wobec opinii innych.

kwc

Krucjata Wyzwolenia Człowieka to służba na rzecz ewangelizacji, dlatego uczestnicy Pielgrzymki włączą się w obchody Święta Dziękczynienia, aby tam dzielić się Dobą Nowiną. Spotkanie będzie składało się z dwóch stacji: pierwsza na Żoliborzu, przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, druga stacja przy Świątyni Opatrzności Bożej.

Program

10.00 Rozpoczęcie i zawiązanie wspólnoty w kościele pw. Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu

Konferencja: ks. dr Tomasz Kaczmarek, postulator procesu beatyfikacyjnego bł. ks. Jerzego Popiełuszki - "Bł. ks. Jerzy Popiełuszko - odważny apostoł prawdy i wolności"

Droga krzyżowa ze świadectwami (poprowadzi oraz przygotuje Diakonia Wyzwolenia z archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej)

Przerwa na zwiedzanie Muzeum bł. Jerzego Popiełuszki, na przejazd oraz na posiłek.

Dalsza cześć Pielgrzymki będzie się odbywać w Wilanowie przed Świątynią Opatrzności Bożej.

16.00 Ewangelizacja (nasza posługa dla drugiego człowieka - główne zadanie członków KWC) - koncert zespołu La Pallotina, świadectwa i prezentacja Krucjaty Wyzwolenia Człowieka oraz wspólne wykonanie Flash Mob - tańca Krucjaty.

17.00 Eucharystia - przewodniczy kard. Stanisław Ryłko

19.00 Zakończenie Pielgrzymki.

Krucjata Wyzwolenia Człowieka jest programem wyzwolenia zainicjowanym przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego i Ruch Światło-Życie, proklamowanym 8 czerwca 1979 roku w Nowym Targu pobłogosławiony przez bł. Jana Pawła II. Obecnie gromadzi swoich członków w wielu krajach świata od Kanady po Chiny, ożywiając wspólnoty nie tylko Ruchu Światło-Życie, ale i innych dzieł Kościoła.

 

Więcej na www.kwc.oaza.pl


 
Zaproszenie pielgrzymka 16-17 czerwca 2012 Drukuj

Pielgrz2012_small

Serdecznie zapraszam na Ogólnopolską Pielgrzymkę na Jasną Górę w intencji trzeźwości rodzin, która odbędzie się 16-17 czerwca 2012 r. To już 31 pielgrzymka, podczas której modlimy się, wymieniamy doświadczenia, a także podejmujemy nowe inicjatywy w celu ochrony trzeźwości w Polsce.

 

Bł. Jan Paweł II na Jasnej Górze wypowiedział niezapomniane słowa: „Przyzwyczaili się Polacy wszystkie, niezliczone sprawy swojego życia, różne jego momenty ważne, rozstrzygające, chwile odpowiedzialne, wiązać z tym miejscem, z tym sanktuarium. Przyzwyczaili się ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę, aby mówić o wszystkim swojej Matce."

Jednocześnie można dostrzec wzmożony wysiłek dużej liczby osób, różnych organizacji, samorządów, podejmujących wysiłki w obronie godności człowieka i rodziny. Nie jesteśmy bezradni. Wspólnoty lokalne mają wielkie możliwości działania na rzecz wolności człowieka. Mogą przyczynić się do zmiany złych obyczajów i wskazać właściwe drogi rozwoju rodzin w lokalnym środowisku. Władze samorządowe, zatroskane o trzeźwość rodzin, potrafią skutecznie chronić dzieci i młodzież.

Kościół zawsze podejmował i podejmuje działania, które służą dobru rodziny i ojczyzny. W tym roku działalności Apostolstwa Trzeźwości przyświeca hasło „Rodzina szkołą trzeźwości". Hasło to uzupełniają słowa: „Miłość jest trzeźwa". Musimy zdać sobie sprawę, że same ludzkie środki nie wystarczą, aby świat stał się lepszy, a ludzie zachowywali trzeźwość i cieszyli się godnością dzieci Bożych. Alkoholicy podejmujący drogę ku trzeźwości uświadamiają sobie, że polegając jedynie na ludzkich możliwościach, nie byliby w stanie ocalić swojego życia. Podobnie jest ze wszystkimi wysiłkami zmierzającymi ku wyzwalaniu człowieka od licznych zniewoleń. Potrzebujemy łaski Miłosiernego Ojca, o którą będziemy się modlić podczas najbliższej pielgrzymki.

Dlatego jeszcze raz najserdeczniej zapraszam wszystkich ludzi dobrej woli, by włączyli się w tę modlitwę, aby podczas tego jasnogórskiego spotkania dzielili się swoimi doświadczeniami, wiedzą i świadectwem. Tylko zjednoczeni i ufni w Bożą miłość możemy odmieniać nasz świat.

Oczekując na spotkanie, z serca błogosławię

Bp Tadeusz Bronakowski

Przewodniczący  Zespołu Konferencji Episkopatu Polski

ds.. Apostolstwa Trzeźwości

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 2 z 10