Archiwum
Katecheza radiowa na Tydzień modlitw o trzeźwość narodu Drukuj

 

Bp Tadeusz Bronakowski

Katecheza radiowa na Tydzień modlitw o trzeźwość narodu 2010

ABSTYNENCJA DAREM MIŁOŚCI

 

1. Abstynencja odpowiedzią na współczesne wyzwania.

Drodzy Słuchacze Radia Maryja!

Siostry i Bracia w Chrystusie!

Od kilku tygodni nasz świat wypełniły tysiące czerwonych serc. Na wystawach księgarni, kwiaciarni i cukierni królują motywy walentynkowe. Zbliżamy się przecież do kolejnego komercyjnego rytuału, który służy zarabianiu wielkiej ilości pieniędzy przez wytwórców popkulturowego kiczu. Niestety ten pozornie niegroźny rytuał niesie wiele negatywnych konsekwencji. Utrwala bowiem fałszywą wizję miłości, jako błahostki, chwilowej rozrywki czy kaprysu. Miłości, która łączy się tylko z przyjemnością,  nie wymaga  zaś trudu, odpowiedzialności i poświęcenia.

Jakże wymowny i symboliczny jest zatem fakt, iż 14 lutego 2010 rozpoczynamy 43. tydzień modlitw o trzeźwość narodu, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Abstynencja darem miłości." Jest to wyjątkowy czas modlitwy i refleksji, którego celem jest tworzenie u wiernych odpowiedniej postawy wobec alkoholików, wychowanie do trzeźwości, kształtowanie nowych obyczajów oraz osobisty przykład abstynencji i modlitwy.

Więcej…
 
INSTRUKCJA DUSZPASTERSKA NA TYDZIEŃ MODLITW O TRZEŹWOŚĆ NARODU Drukuj

1.      Alkoholizm należy dzisiaj do największych zagrożeń moralnych naszego społeczeństwa. Szczególnie na początku Wielkiego Postu w Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu, uświadamiamy sobie naszą odpowiedzialność za zbawienie sióstr i braci uzależnionych od alkoholu.

2.      Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu organizuje się we wszystkich kościołach od ostatniej niedzieli przed okresem Wielkiego Postu do soboty włącznie przed I Niedzielą Wielkiego Postu. Jest to czas refleksji nad trzeźwym, a zarazem radosnym i wolnym od nałogów życiem oraz czasem modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych.

3.      Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu jest realizowany w ramach duszpasterstwa zwyczajnego i nadzwyczajnego, które stawia sobie za cel:

a)      wyrobienie u wiernych odpowiedniej postawy wobec alkoholików,

b)      wychowanie do trzeźwości,

c)      kształtowanie nowych obyczajów,

d)     osobisty przykład abstynencji i modlitwy.

4.      Duszpasterstwo trzeźwościowe prowadzi się m.in. przez głoszenie kazań, katechezy i nabożeństwa.

5.      W Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu duszpasterze powinni przygotować w kościele stół i wyłożyć na nim Parafialną Księgę Trzeźwości na cały okres Wielkiego Postu. Powinni także zachęcać parafian do podejmowania abstynencji i wpisywania się do księgi.

6.      Pomoce do przeprowadzenia Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu znajdują się w Vademecum Duszpasterstwa Trzeźwości, które otrzymuje każda parafia.

 
INTENCJE 43. TYGODNIA MODLITW O TRZEŹWOŚĆ NARODU 14 – 20 LUTEGO 2010 ROKU Drukuj

Niedziela 14 lutego 2010 r. - VI NIEDZIELA ZWYKŁA

● Modlimy się za tych, którzy podjęli decyzję rezygnacji z używania napojów alkoholowych, kupowania ich i częstowania nimi.

Poniedziałek 15 lutego 2010 r.

● Modlimy się za rodziców, którzy z miłości do swoich dzieci zrezygnowali z używania napojów alkoholowych, kupowania ich i częstowania nimi.

Wtorek 16 lutego 2010 r.

● Modlimy się za nauczycieli i wychowawców, którzy z miłości do swoich uczniów i wychowanków zrezygnowali z używania napojów alkoholowych, kupowania ich i częstowania nimi.

Środa 17 lutego 2010 r. (Popielec)

● Modlimy się za uzależnionych od alkoholu, którzy nie spożywają napojów alkoholowych, nie kupują ich i nie częstują nimi.

Czwartek 18 lutego 2010 r.

● Modlimy się za kapłanów, którzy z miłości do ludzi zrezygnowali z używania napojów alkoholowych, kupowania ich i częstowania nimi.

Piątek 19 lutego 2010 r.

● Modlimy się za dzieci, aby pośród licznych niebezpieczeństw i pokus współczesnego świata, wytrwały w całkowitej abstynencji, a przez to wypełniły przyrzeczenia z I Komunii Świętej.

Sobota 20 lutego 2010 r.

● Modlimy się za młodzież, która w czasach coraz powszechniejszej akceptacji zła i presji na spożywanie alkoholu, zachowuje abstynencję, dając tym samym wspaniałe świadectwo swoim rówieśnikom.

Pomoce do Mszy św. znajdują się w dziale „Pomoce liturgiczne"

 
Abstynencja darem Miłości Drukuj

Abstynencja darem miłości to hasło 43. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu. Nawiązuje ono do hasła roku duszpasterskiego 2009/2010, które brzmi: Bądźmy świadkami miłości.

Abstynencja darem miłościLogo wskazuje na trzeźwość i czujność, które symbolizuje kaganek („Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie!" - 1P 5, 8a). Płomień kaganka ma kształt krokusa, a rozchodzące się od niego światło tworzy serce. Dobrowolna abstynencja od alkoholu, wybierana z racji miłości do Boga, człowieka i Ojczyzny, płonie i rozświetla mroki, przynosi nadzieję, wolność i wyzwolenie. Trzeźwość abstynencka jest darem serca dojrzałego człowieka.

Znak jest w kształcie koła - figury doskonałej. Trzeźwość abstynencka prowadzi do wolności, do doskonałości chrześcijańskiej, czyli do świętości.

Pod tym hasłem będziemy przeżywać również tegoroczną Pielgrzymkę na Jasną Górę (19-20 czerwca) oraz sierpień - miesiąc abstynencji.

 
DZIECIĘCA KRUCJATA NIEPOKALANEJ Drukuj

DZIECIĘCA KRUCJATA NIEPOKALANEJ jest ruchem maryjnym. Powstała jako odpowiedź na wezwanie Matki Bożej, skierowane do dzieci fatimskich w roku 1917. Jest również ruchem ewangelizacyjnym i profilaktycznym wobec zagrożeń alkoholizmu, nikotynizmu, narkomanii, pornografii, itp. Dzieci, przy pomocy dorosłych, modlą się i podejmują ofiary w intencji grzeszników, przede wszystkim osób zniewolonych nałogami. Ruch pomaga dzieciom uchronić się przed różnorodnymi zagrożeniami, jakie niesie współczesny świat.

Program Dziecięcej Krucjaty można wprowadzać do istniejących grup parafialnych lub tworzyć nowe. Pomocne są w tym cztery katechezy dla dzieci od „0" do II klasy szkoły podstawowej, pod nazwą: Niepokalana przytula nas do Serca i prowadzi do Jezusa oraz cztery katechezy dla klas od II do VI szkoły podstawowej. Katechezy, jak i inne materiały publikowane są na naszej stronie w dziale „Ruchy, stowarzyszenia, organizacje" pod nazwą „Dziecięca Krucjata Niepokalanej". Opracowane są również materiały i katechezy dla animatorów, które otrzymuje się po odbyciu kursu „Hosanna". Aktualne informacje w sprawie kursu znajdują się na naszej stronie.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 9 z 10