Archiwum
44. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu Drukuj
th_plakattydz02W niedzielę 6 marca 2011 roku rozpoczyna się 44. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem: Komunia z Bogiem źródłem i owocem trzeźwości. Trwać będzie do soboty 12 marca.

Niedziela, 6 marca 2011 r. – IX NIEDZIELA ZWYKŁA

Niedziela ekspiacji za grzechy pijaństwa

– Modlitwa za Naród Polski, aby wierny Ślubom Jasnogórskim pielęgnował cnotę trzeźwości.

Poniedziałek, 7 marca 2011 r.

– Modlitwa za rodziny, aby codzienna praktyka wspólnej modlitwy i życia sakramentalnego była źródłem trzeźwości.

Wtorek, 8 marca 2011 r.

– Modlitwa za nauczycieli i wychowawców, aby zjednoczeni z Bogiem dawali odważne świadectwo życia w trzeźwości i wolności od wszelkich nałogów. th_plakattydz01

Środa, 9 marca 2011 r. (Popielec)

– Modlitwa za niepijących alkoholików, aby Bóg był dla nich jedynym źródłem wszelkich pragnień.

Czwartek, 10 marca 2011 r.

– Modlitwa się za kapłanów, aby dając świadectwo życia w trzeźwości w codziennej posłudze, wzrastali w świętości i pociągali ludzi do Boga.

Piątek, 11 marca 2011 r.

– Modlitwa za dzieci, aby pomimo licznych niebezpieczeństw i pokus współczesnego świata, wytrwały w jedności z Bogiem, wypełniając abstynenckie przyrzeczenia I Komunii Świętej.

Sobota, 12 marca 2011 r.

– Modlitwa za młodzież, aby zachowując abstynencję od alkoholu i innych środków toksycznych, coraz mocniej jednoczyła się z Bogiem.
 
Jasnogórska Odnowa Narodu Drukuj

jonJasnogórska Odnowa Narodu to dzieło modlitwy i ofiary, podejmowane w intencji odnowy moralnej Polaków. Patronuje mu Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Osoby, które włączają się do Jasnogórskiej Odnowy Narodu zobowiązują się do odmówienia codziennie przynajmniej jednej dziesiątki Różańca, ofiarowania codziennych krzyży za grzeszników, nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi. Ponadto osoby te postanawiają odrzucić grzeszne praktyki w rodzinach i społeczeństwie, a szczególnie pijaństwa, narkomanii, rozwiązłości i niesprawiedliwości społecznej, poprzez postanowienie nie picia alkoholu przez pewien czas lub przez całe życie, a także zaprowadzenie w swoim domu wspólnej modlitwy. Osoby te mogą również podjąć inne dodatkowe zobowiązania.

Więcej…
 
Życzenia Drukuj

Dzisiaj «ukazała się łaska Boga, która niesie zbawienie wszystkim ludziom»!

«Ukazała się»! To właśnie celebruje dziś Kościół. Łaska Boga, obfitująca w dobroć i czułość, nie jest już ukryta, ale «ukazała się», objawiła się w ciele, ukazała swoje oblicze. Gdzie? W Betlejem. Kiedy? Za czasów cezara Augusta, podczas pierwszego spisu ludności, o którym wspomina także ewangelista Łukasz. A kto jest objawiającym? Nowo narodzony Syn Maryi Dziewicy. W Nim ukazała się łaska Boga, naszego Zbawcy. Dlatego Dziecię to nazywa się Jehoshua, Jezus, co oznacza «Bóg zbawia».

Papież Benedykt XVI

Niech łaska Boga niosąca zbawienie ogarnie serca wszystkich ludzi poprzez Niepokalane Serce Matki Jezusa. Niech Ci, którzy troszczą się o trzeźwość swoją i bliźnich, żyją stale w zjednoczeniu z Jezusem - Bogiem, który zbawia.

życzy Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości

 
Jesienna Sesja Duszpasterstwa Trzeźwości w Zakroczymiu Drukuj

W dniach 20 i 21 IX 2010 r. w Zakroczymiu spotkali się członkowie Zespołu Konferencji  Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, Diecezjalni Duszpasterze Trzeźwości oraz Zakonni Referenci Trzeźwości, a także niektórzy dyrektorzy ośrodków odwykowych. Spotkaniu przewodniczył Bp dr Tadeusz Bronakowski - Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. Na rozpoczęcie powiedział między innymi: „Warto też, byśmy wspólnie zastanowili się nad jednym z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed nami, a jakim w moim przekonaniu jest zbudowanie pozytywnej marki trzeźwości. Już kilkakrotnie sugerowałem, odwołując się do myśli Jana Pawła II, że potrzeba nam w Polsce „wyobraźni trzeźwości", to znaczy życia i myślenia w kategoriach trzeźwości, reagowania na problemy, unikania zagrożeń, dalekowzrocznej troski o bliźniego, integralnego wychowywania młodych, aby umieli żyć bez alkoholu".

Aby to osiągnąć, trzeba sprawić, by trzeźwość była postrzegana jako coś wartościowego i cennego, ale przede wszystkim jako coś modnego, popularnego i fascynującego. Trzeba uczynić wszystko, aby trzeźwość stała się czymś, co amerykanie nazywają „cool brand", czyli mówiąc trochę kolokwialnie trzeźwość musi się kojarzyć z czymś super modnym." (czytaj cały tekst)

Więcej…
 
Apel na sierpień 2010 Drukuj

plakat_sierpien_th
(kliknij by powiększyć)

Abstynencja jest darem miłości
Apel Zespołu Konferencji Episkopatu Polski
ds. Apostolstwa Trzeźwości
na sierpień 2010

 

Drogie Siostry i Drodzy Bracia w Chrystusie Panu!

Rok 2010 zapisze się w historii naszej ojczyzny przedziwnym splotem chwil bolesnych z chwilami radosnymi. Ból towarzyszył obchodom 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, żałobie narodowej po katastrofie samolotu prezydenckiego, a także powodzi, która pozbawiła wielu Polaków dorobku życia. Wielka radość wypełniała zaś nasze serca, gdy dziękowaliśmy Wszechmogącemu Bogu za dar życia i niezłomne świadectwo bł. księdza Jerzego Popiełuszki.

Pozostając w tej szczególnej atmosferze, w sierpniu wspominamy bohaterskie córki i bohaterskich synów naszej ojczyzny, którzy stawili opór inwazji bolszewickiej w 1920 roku, walczyli w powstaniu warszawskim, a także uczestniczyli w wydarzeniach sierpniowych 1980 r. Wspominamy ludzi służących Bogu i naszej ojczyźnie zgodnie z wymaganiami czasów, w których żyli. Pamięć i szacunek dla ich poświęcania skłoniły przed laty Episkopat Polski do ustanowienia sierpnia miesiącem abstynencji.

W „Wytycznych Episkopatu Polski dla kościelnej działalności trzeźwościowej", będących świadectwem duszpasterskiej troski o życie narodu, odnajdujemy podstawowy i niezawodny drogowskaz, który brzmi: Przez dobrowolną, całkowitą abstynencję wielu, do trzeźwości stanowej i zawodowej wszystkich. Chociaż od ogłoszenia „Wytycznych..." minęło pięćdziesiąt lat, zachowują one pełną aktualność jako przestroga przed wszystkimi nałogami i uzależnieniami.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 7 z 10