Archiwum
II Narodowa Modlitwa o Odnowę Moralno-Społeczną i Trzeźwość Drukuj

Bp Tadeusz Bronakowski

Rokitno,12.09.11

Ekscelencjo, Najdostojniejszy Księże Biskupie Stefanie!

Czcigodni  Bracia Kapłani i Ojcowie! Czcigodne Siostry!

Drodzy Pielgrzymi, Telewidzowie i Radiosłuchacze!

Umiłowani w Chrystusie Panu!

Starożytny mędrzec Platon w jednym ze swoich dzieł zapisał metaforyczną historię, która do dzisiaj budzi wiele refleksji. Oto grupa ludzi zamieszkuje mroczną jaskinię. Nie mogą jej opuścić, ponieważ są przykuci łańcuchami. Nie znają zewnętrznego świata.  Za ich plecami płonie ognisko, które oświetla jedną ze ścian. Na tej ścianie pojawiają się cienie prawdziwego życia, które toczy się na zewnątrz jaskini. Od niej odbijają się także głosy ludzi i przyrody. A zatem mieszkańcy jaskini trwają w mroku. Widzą tylko wyblakłe cienie. Słyszą niewyraźne echo. Żyją w świecie nieprawdziwym, w świecie iluzji.

Tę filozoficzną opowieść można rozumieć na wiele sposobów. Dzisiaj odnosimy ją do naszego życia moralnego i społecznego. Widzimy bowiem, jak każdego dnia media kreują wirtualną rzeczywistość. Niekończące się seriale, wszechobecne reklamy, programy rozrywkowe i inne przejawy kultury masowej tworzą nową wizję świata i człowieka. Wielu socjologów twierdzi, że współcześni ludzie postrzegają sztuczne wytwory mediów za coś realnie istniejącego.

Widzimy to również w naszej ojczyźnie. Coraz częściej Polacy przypominają właśnie ludzi uwięzionych w mrocznej jaskini. Ludzi, którzy nie znają prawdziwych wartości. Ludzi wpatrzonych w fałszywe obrazy i rozmyte cienie.  Ludzi zasłuchanych w głuche echo półprawd i kłamstw.

 

Więcej…
 
W domu najukochańszej Matki Drukuj

W domu najukochańszej Matki

Bp Tadeusz Bronakowski

Odpust Wniebowzięcia NMP,

Gietrzwałd, 15.08. 2011

Czcigodni Bracia Kapłani i Ojcowie!

Umiłowani w Chrystusie Panu!

Drodzy Czciciele Matki Najświętszej!

Każdego dnia media bombardują nas wielkim strumieniem informacji. Większość z nich dotyczy zjawisk niepokojących i zasmucających. W ostatnich tygodniach byliśmy świadkami okrutnego zamachu w Norwegii. Z niedowierzaniem śledziliśmy rozboje i podpalenia dokonywane przez zbuntowanych mieszkańców angielskich miast. Gdy na ulicach bogatego Londynu roszczeniowa młodzież plądrowała sklepy z luksusowymi towarami, w Somalii z głodu umierały i wciąż umierają tysiące dzieci. Co kilka dni na nowo przeżywamy dramat wojny afgańskiej, w której zginęło już tak wielu żołnierzy, także Polaków. W mediach wciąż mówi się kryzysie ekonomicznym. Przyglądamy się tysiącom protestujących Greków i Hiszpanów. Wysłuchujemy kłótni polityków i ekonomistów. Dostrzegamy niepokój rodzin, które za wszystkie produkty muszą płacić coraz więcej.

Więcej…
 
Narodowa Modlitwa o Trzeźwość Drukuj

Ekscelencjo, Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie Józefie, Metropolito Przemyski , Przewodniczący KEP!
Ekscelencjo, Księże Biskupie Kazimierzu Pasterzu Kościoła Rzeszowskiego!
Zacni Przedstawiciele Parlamentu i władz Samorządowych!
Drodzy Goście!
Czcigodni Bracia Kapłani i Ojcowie! Drogie Siostry!
Umiłowani w Chrystusie Panu!
Drodzy Telewidzowie i Radiosłuchacze!

Wielu socjologów i psychologów określa współczesnego człowieka mianem niewolnika mediów. Ludzie nie potrafią sobie wyobrazić życia bez telewizji, bez ulubionych seriali, stron internetowych czy programów rozrywkowych. Bardzo często medialne obrazy i opinie są przez ludzi przyjmowane jako własne przekonania i poglądy.

Dlatego tak ważne jest, co i jak mówi się w mediach o trzeźwości, abstynencji i posłudze trzeźwościowej. Doskonałe przykłady odnajdujemy w kilku ostatnich tygodniach. W zeszłym tygodniu często mówiło się o śmierci młodej brytyjskiej piosenkarki (Amy Winehouse). Bardzo wiele komentarzy dotyczyło jej uzależnienia od alkoholu i narkotyków. Przypominano nieudane próby leczenia i skandale z udziałem idolki młodych ludzi. Media ekscytowały się tym wydarzeniem w ten sam sposób, w jaki śledziły niemal każde sensacyjne wydarzenie wywołane wcześniej przez pijaną piosenkarkę. Kilkakrotnie padły słowa: „to się musiało tak skończyć", „nic nie można było zrobić".

Więcej…
 
KOMUNIA Z BOGIEM ŹRÓDŁEM TRZEŹWOŚCI Drukuj

Sierpien_2011_AT_smallApel Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości na sierpień 2011 r.

Rok 2011 w naszej Ojczyźnie jest okazją do przypomnienia dziedzictwa trzech wielkich synów polskiego Kościoła. Trwamy w dziękczynieniu za błogosławione życie Jana Pawła II, którego papież Benedykt XVI wyniósł do chwały ołtarzy. 3 sierpnia obchodzimy także 110. rocznicę urodzin sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zbliżamy się również do uroczystości zamykających rok św. Maksymiliana Marii Kolbego. Ci wielcy pasterze ukazują nam drogi chrześcijańskiej świętości. Są też wzorami troski o trzeźwość człowieka i całego narodu. Ich świadectwo mobilizuje nas do godnego przeżycia sierpnia - tradycyjnego miesiąca abstynencji.

Kościół prosi wszystkich Polaków o świadectwo abstynencji z motywów religijno - moralnych, wychowawczych i patriotycznych. Abstynencję możemy ofiarować Bogu jako wynagrodzenie za grzech pijaństwa. Jest ona także znakiem troski o zbawienie tych, którzy nadużywają alkoholu lub są zagrożeni uzależnieniem. Możemy ją ofiarować drugiemu człowiekowi w trosce o jego godność. To niezawodny lek na uzależnienie oraz bezcenne wsparcie trzeźwiejących. To wartościowy przykład wychowawczy dla najmłodszych oraz umocnienie tych, którzy zachowują umiar. Abstynencję możemy także ofiarować naszej Ojczyźnie. Pamiętając o bohaterach polskiej niepodległości i wolności, mamy okazję podjąć osobistą walkę z tym, co niszczy i osłabia naród.

Podjęcie abstynencji to również szkoła samokontroli. Wiele osób deklaruje, że alkohol nie stanowi problemu w ich życiu. Gdy jednak przychodzi do podjęcia abstynencji, rzekomo wolni ludzie  nie potrafią przeżyć kilku tygodni bez alkoholu. Niech więc miesiąc abstynencji będzie próbą naszej wolności. Pokażmy, że potrafimy żyć szczęśliwie bez alkoholu.

Więcej…
 
Akt oddania Niepokalanej Jasna Góra 2011 r. Drukuj

Akt oddania Niepokalanej 
Jasna Góra 2011 r.

Maryjo, Królowo Polski, Pani Jasnogórska, zawierzamy nas samych i nasze dzieło miłości Twego Niepokalanego Serca. W nim pragniemy znaleźć schronienie i drogę do Twego Syna, Jezusa Chrystusa, który wyzwala z grzechu i wszelkich uzależnień. W Twoim Niepokalanym Sercu, chcemy trwać, abyś nas kształtowała i wychowywała. Z Twoją pomocą pragniemy być trzeźwymi i czystymi oraz posłusznymi Bogu, Kościołowi Świętemu i Jego pasterzom.

Wsłuchani w skargi Twego Niepokalanego Serca, ranionego cierniami bluźnierstw i niewdzięczności, jako akt wynagrodzenia podejmujemy dzieło Jasnogórskiej Odnowy Narodu. Przez codzienną modlitwę różańcową i składanie ofiar, będziemy przywracać godność i wolność braciom, którzy je utracili.

Niepokalana, Królowo Nieba i ziemi, Ucieczko grzeszników, w Twoje macierzyńskie dłonie powierzamy pracę trzeźwościową w Polsce i Europie. Bądź natchnieniem dla nas wszystkich, którzy podejmujemy tę odpowiedzialność. Pomóż nam podejmować takie inicjatywy, aby alkohol i inne środki zniewalające nie stały się przyczyną utraty życia wiecznego dla naszych braci.

Matko Boża, Jutrzenko Wolności, bądź naszą Przewodniczką we wszystkich działaniach, szczególnie tych na rzecz dzieci i młodzieży, aby ich uchronić od nałogów  i włączyć do apostolstwa pod Twoim sztandarem.

Niepokalana, Pokorna Służebnico Pana, przyjmij nasze oddanie i zawierzenie.

Amen

 


 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 4 z 10