Przemówienie podczas uroczystej sesji Rady Miasta Łomża na inaugurację XV spotkania „Wesele Wesel" 30 lipca 2009 r. Drukuj

Bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości

Przemówienie podczas uroczystej sesji Rady Miasta Łomża

na inaugurację XV spotkania „Wesele Wesel"

30 lipca 2009 r.

Szanowny Panie Prezydencie i Panie Przewodniczący!

Zacni Radni Miasta Łomża!

Drodzy Goście!

Umiłowani w Chrystusie Panu!

Dzisiejsze spotkanie podczas uroczystej sesji Rady Miasta Łomża kieruje nasze myśli ku niezwykłemu wręcz łańcuchowi rocznic i jubileuszy, które w tym roku przeżywamy. W całej naszej ojczyźnie z wdzięcznością wspominamy pierwszą pielgrzymkę Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski, która przed 30 laty odmieniła oblicze tej ziemi. Dzięki niej możliwe było inne wielkie wydarzenie, czyli obalenie komunizmu, którego 20. rocznica przypada w tym roku. Na tle tych radosnych i dostojnych jubileuszy bolesną linią rysują się myśli o tragicznych wydarzeniach sprzed 70 lat, gdy Polska została napadnięta przez wrogie armie.

Pośród wielkich ogólnonarodowych rocznic Kościół Łomżyński wyśpiewuje z radością pieśń dziękczynienia za tysiąc lat chrześcijaństwa na naszej ziemi. Jedną z najpiękniejszych odsłon roku jubileuszowego św. Brunona z Kwerfurtu jest rozpoczynające się dzisiaj ogólnopolskie spotkanie Wesele Wesel. To również okazja do świętowania rocznicy, bowiem już po raz piętnasty spotykają się małżeństwa i rodziny, które przeżywały swoje wesela bez alkoholu.

Z niewypowiedzianą radością nasz piękny nadnarwiański gród przyjmuje wszystkich drogich gości. Jako Biskup Pomocniczy Łomżyński, a jednocześnie Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości każdego najserdeczniej witam w sercu. Ufam, że te nadchodzące dni będą wypełnione ważnymi refleksjami, pięknymi świadectwami i radosnymi spotkaniami w serdecznej i przyjacielskiej atmosferze.

Z największą wdzięcznością przyjmuję to ważne wydarzenie, które może posłużyć zmianie tak powszechnej w Polsce mentalności spędzania uroczystości i wolnego czasu przy alkoholu. Oby coraz więcej małżeństw i rodzin brało przykład z uczestników Wesela Wesel, którzy postanowili najpiękniejsze i najważniejsze chwile swojego życia przeżywać w wolności od alkoholu. To piękne osobiste i rodzinne świadectwo zasługuje na rozpowszechnianie i naśladowanie. Nieustannie przypomina o tym dewiza apostolstwa trzeźwości w Polsce, która sformułowana została przed 50 laty w Wytycznych Episkopatu Polski dla kościelnej działalności trzeźwościowej: „Przez całkowitą dobrowolną abstynencję wielu do trzeźwości stanowej i zawodowej wszystkich."

 

Umiłowani w Chrystusie!

Z głębi serca dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji XV Wesela Wesel. Trudno byłoby wymienić wszystkich osobiście, dlatego każdemu z osobna w sercu dziękuję. Wszystkim przekazuję również wyrazy głębokiego szacunku za zaangażowanie w troskę o trzeźwość, która jak przypomina nasze tegoroczne hasło, jest troską o życie. Oby to spotkanie pozwoliło dostrzec i lepiej zrozumieć tę ważną prawdę jak największemu gronu mieszkańców naszego miasta i naszej Ojczyzny.

Szczęść Boże.