31. Ogólnopolska Pielgrzymka na Jasną Górę Drukuj

Pielgrz20_strona31. Ogólnopolska Pielgrzymka na Jasną Górę w intencji trzeźwości i odnowy moralnej narodu polskiego odbyła się w dniach od 16 do 17 czerwca 2012 r. Uczestniczyły w niej osoby zaangażowane w duszpasterstwo trzeźwości - Diecezjalni Duszpasterze Trzeźwości, Zakonni Referenci Trzeźwości, przedstawiciele organizacji,  stowarzyszeń, gmin oraz liczne rodziny i osoby indywidualne. Trud pielgrzymowania na Jasną Górę podjęto w intencji trzeźwości rodzin.  Od tego roku działalności Apostolstwa Trzeźwości przyświeca hasło „Rodzina szkołą trzeźwości". Hasło to uzupełniają słowa: „Miłość jest trzeźwa".

Tegoroczna Pielgrzymka rozpoczęła się w sobotę o godz. 17.00 w Kaplicy św. Józefa. Spotkanie poprowadzili: ks. Tomasz Wilga i Czesław Świerczyński. Radosnemu spotkaniu oraz modlitwom towarzyszyły dwie grupy wokalno - muzyczne: młodzież z Gimnazjum im Jana Pawła II w Lubotyniu Starym i młodzież ze Śniadowa (Diecezja Łomżyńska).

Zaprezentowano Kościelne Inicjatywy Trzeźwościowe w Polsce. O swojej pracy opowiedzieli Diecezjalni Duszpasterze Trzeźwości i Zakonni Referenci Trzeźwości. Siostra Justyna Papież przybliżyła apostolstwo trzeźwości w Dębicy.

P. Grzegorz Płocha, wiceprezydent Ostrołęki,  mówił o działaniach przeciwalkoholowych w swojej gminie. Na koniec wypowiedzi podeszła do mównicy żona i razem dali świadectwo swojej abstynencji.

Dr hab. Maria Ryś, profesor z UKSW, wygłosiła wykład nt.: Rodzina szkołą trzeźwości.

O godz. 21.00 wszyscy zebrali się w Kaplicy Cudownego Obrazu na Apelu Jasnogórskim. Rozważanie poprowadził bp Tadeusz Bronakowski. Powiedział on:

„Błogosławiona jesteś Panno Maryjo, bo zachowałaś słowo Boże i rozważałaś je w sercu swoim. Stajemy dzisiaj Maryjo przed Twoim Jasnogórskim wizerunkiem, zawierzając Twojemu wstawiennictwu modlitwy i troski pielgrzymów z całej Ojczyzny. Powierzamy Ci także tych, którym obiecaliśmy naszą modlitwę wyruszając na Jasną Górę. W sposób szczególny zawierzamy dzisiaj intencję trzeźwości i odnowy moralnej narodu polskiego. Twojemu Niepokalanemu Sercu zawierzamy nasze siostry i naszych braci, którzy przez alkohol niszczą swoje życie, pogrążając się w niewoli samotności, lęku i bezradności. Zawierzamy Ci wszystkie rodziny, które żyją z krwawiącą raną nałogu, który wnosi rozpacz w życie małżonków, rodziców i dzieci.

Bądź dla nich wszystkich Matką Nadziei! Pomóż im odnaleźć przejrzenie, wyzwolenie i nawrócenie. Ich bliskim uproś mądrość i siłę, aby mogli ofiarować utrudzonym bliźnim dar wyzwalającej miłości. Wszystkie dzieci osłoń przed krzywdami, cierpieniem i rozpaczą." (Czytaj cały tekst) (Posłuchaj)

Po Apelu w jasnogórskiej Bazylice rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bpa Tadeusza Bronakowskiego. W swojej homilii, nawiązując do liturgicznego wspomnienia Niepokalanego Serca Maryi, wskazał na miłość narodu polskiego do Matki Bożej, która wyraża się między innymi niezliczoną liczbą  sanktuariów, świątyń i kaplic poświęconych Matce Bożej.  "Tutaj, na Jasnej Górze, wyjątkowo mocno czujemy, że Serce Matki Jezusa, a jednocześnie naszej Matki, ogarnia wszystkich ludzi. Wystarczy spojrzeć na vota w Kaplicy Cudownego Obrazu. Ileż tam serc! Serc wykonanych ludzką ręką z metalu, ze srebra, ze złota, jako świadectw wdzięczności za otrzymane łaski. To dowody, że tak wielu ludzi w konkretnych sytuacjach swojego życia doświadcza kochającego Serca Maryi. Dla nas niezwykle istotne jest to, że wśród tych ludzkich podziękowań nie brakuje również tych dotyczących odzyskanej trzeźwości i życia wyrwanego ze szponów nałogu." (Czytaj cały tekst) (Posłuchaj)

Po Mszy św. osoby z Bractwa Trzeźwości św. Maksymiliana Kolbego w Łomży poprowadziły Różaniec przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Do godziny 1.30 trwała modlitwa o uzdrowienie rodzin z nałogów pijaństwa oraz innych uzależnień. Rozważania i śpiewy prowadził ks. Tomasz Wilga.

W niedzielę rano odprawione zostało nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich. Droga Krzyżowa, zawierająca cytaty z wypowiedzi sł. Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, które czytane były przez Czesława Świerczyńskiego, pogłębiły temat tegorocznego hasła: Rodzina szkołą trzeźwości.

O godz. 9.30 została odprawiona uroczysta Msza św. przed Cudownym Obrazem. W homilii bp Tadeusz Bronakowski nawiązał do wydarzenia piłkarskiego Euro 2012, które trwa aktualnie w Polsce i na Ukrainie. Bp Tadeusz Bronakowski podkreślił, że nie ma nic złego w piłce nożnej i kibicowaniu, ale wielu wykorzystuje Mistrzostwa Europy do promowania alkoholu, przede wszystkim w strefach kibica ze stoiskami piwnymi browaru sponsorującego mistrzostwa. 
„Już od miesięcy browary uczyniły wiele, aby w świadomości kibiców stworzyć silną więź łączącą piwo z emocjami sportowymi, ze wspólnym kibicowaniem, a nawet z wartościami patriotycznymi. Nie zawahano się wykorzystać barw narodowych, oraz polskiego hymnu, by rozpijać Polaków. Jest to strategia oburzająca, zasługująca na potępienie. Ten spektakl akcji promocyjnej pokazuje, jak niedoskonałe jest prawo obowiązujące obecnie w Polsce, a jednocześnie jak bierne są władze, odpowiedzialne za ochronę Polaków przed skutkami nadmiernej konsumpcji alkoholu. Wystarczy postawić pytania, czy rzeczywiście przestrzega się zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim? Kto widział relacje z warszawskiego metra po meczu Polaków, ten bez problemu spostrzegł młodych ludzi powracających chwiejnym krokiem do domu. (...) Bądźmy świadomi, że największymi przegranymi tych mistrzostw nie będą piłkarze odpadających drużyn, największymi przegranymi będą młodzi ludzie, w których umysłach na wiele lat zakoduje się, że bez alkoholu nie ma dobrej zabawy, nie ma wspólnoty. Największymi przegranymi będą ci, którzy wpadną w uzależnienia. O Euro zapomnimy bardzo szybko, a te dramaty będą ciągnąć się latami. (...) Gdy reprezentant Polski ukląkł i przeżegnał się, to w mediach podniósł się krzyk, że to kompromitacja reprezentacji i zachowanie niewłaściwe dla dzisiejszych czasów. Gdy tysiące ludzi upija się publicznie, wszyscy milczą, nie widząc w tym nic kompromitującego ani niebezpiecznego".


"Jasnogórskie Sanktuarium to nie tylko duchowe serce naszego narodu. To także miejsce, w którym z dala od zgiełku świata, w cieniu murów będących świadkami naszej bogatej i trudnej historii, możemy odważnie mówić o sprawach najistotniejszych dla życia człowieka i narodu - mówił bp Tadeusz Bronakowski. Możemy wręcz powtórzyć za jednym z mickiewiczowskich bohaterów, że przychodzimy tutaj, „jak w centrum polszczyzny. Tutaj się człowiek napije, nadysze Ojczyzny!

Potrzebujemy tego odważnego spojrzenia z jasnogórskiego wzgórza na naszą ojczyznę. Spojrzenia różniącego się od nachalnej propagandy sukcesu przekazywanej każdego dnia w liberalno-lewicowych mediach. Aby budować wspólnotę opartą na miłości i solidarności, trzeba  stanąć w prawdzie, trzeba dostrzegać prawdziwe problemy.

Widzimy, że coraz więcej osób staje się niewolnikami różnorodnych uzależnień. Obok znanych już od pokoleń uzależnień od alkoholu, narkotyków czy hazardu, pojawia się wiele nowych. W zastraszającym tempie rośnie zjawisko uzależnienia od świata wirtualnych gier.

Aż 14% dorosłych Polaków pije ryzykownie i szkodliwie. W tej grupie z roku na rok jest coraz więcej osób młodych. Wielu z nich nie zdaje sobie nawet sprawy z niebezpieczeństwa, bowiem wszechobecne reklamy prezentują alkohol jedynie w pozytywnym świetle. Nie zmienia to jednak rzeczywistości, w której alkohol jest substancją niebezpieczną i tak często niszczącą życie. Dowodzą tego losy ponad miliona Polaków, uzależnionych od alkoholu. Wielu z nich umrze, zanim podejmie leczenie. Co najmniej 2 mln dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym. Każdy Polski podatnik przeznacza prawie 1 tys. zł rocznie na pokrycie strat wynikających z nadmiernego spożycia alkoholu. Oprócz tych szkód nadużywanie alkoholu zawsze przynosi też utratę wiary i trwanie w grzechu, stając się istotnym zagrożeniem dla zbawienia człowieka". (Czytaj cały tekst) (Posłuchaj)

W czasie Eucharystii wypowiedziany został Akt Zawierzenia Matce Bożej.  (Posłuchaj)

Po Mszy św. odbyło się spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy i Zakonnych Referentów Trzeźwości w Kaplicy Różańcowej.

Pielg01_sob_Msza
Pielg01_sob_Msza
Pielg02_sob_Msza
Pielg4_Dr_Krz
Pielg6_Dr_Krz
Pielg7_sob_Msza
Pielg8_sob_Msza
Pielg9_sob_Msza
Pielg_2_Dr_Krz
Pielg__Dr_Krz
Pielg_JG
Pielg_JG1
Pielgrz13_Dr_Krz
Pielgrz14_Dr_Krz
Pielgrz16_Dr_Krz
Pielgrz18_Dr_Krz
Pielgrz19_Dr_Krz
Pielgrz1_Kaplica
Pielgrz20_Dr_Krz
Pielgrz21_czuwanie
Pielgrz22_czuwanie
Pielgrz2_Kaplica
Pielgrz3Kaplica
Pielgrz4_Kaplica
Pielgrz6_Apel J
Pielgrz7_Dr_Krz
Pielgrz9_Dr_Krz
Pielgrz_Kaplica